Lubimy pomagać. I lubimy góry. Tak powstał pomysł na zostanie wolontariuszami w programie „Wolontariat dla Tatr”. Program działa w Tatrzańskim Parku Narodowym od 2007 roku. Wzięło w nim udział już ponad 5000 osób z całej Polski i z zagranicy.
Jak zostać wolontariuszem?
Jedyny warunek to ukończone 18 lat. Wystarczy wejść na dedykowaną programowi stronę i przejrzeć dostępne zadania. Następnie wybierasz wolny termin, który Ci odpowiada. Po mailowej akceptacji możesz się pakować i ruszać na południe Polski 🙂
Co robi wolontariusz w Tatrzańskim Parku Narodowym?
To zależy! Nasze wsparcie polegało na sprzątaniu wyznaczonych górskich szlaków. Przyjechaliśmy w niedzielę wieczorem i zostaliśmy zakwaterowani w Ośrodku dla Wolontariuszy „Storczyk”. Kilkuosobowe domki mają swoje lata, ale to gwarantuje niepowtarzalny klimat tego miejsca. Ośrodek znajduje się 100 metrów od wejścia do TPN w Kirach, a przez jego teren przepływa wartki górski strumień, który usypiał nas do snu (wtedy, kiedy akurat Tymek nie chrapał).
Jak wyglądają dni na wolontariacie?
W poniedziałek rano odbyło się spotkanie organizacyjne z koordynatorami programu Anią i Darkiem (serdecznie pozdrawiamy! :)). Podzieliliśmy się na dwu- i trzyosobowe zespoły, spakowaliśmy chwytaki i worki na śmieci i od razu wyruszyliśmy w góry. Do wyboru mieliśmy kilka tras do sprzątania, między innymi Dolinę Kościeliską, Dolinę Chochołowską, Jaskinię Mylną, Giewont i Dolinę Małej Łąki, Ścieżkę nad Reglami i Drogę pod Reglami.
Zapisując się na wolontariat, rzeczywiście lepiej nie nastawiać się na chodzenie w wysokie góry. Przydzielone szlaki sprząta się schodząc, więc nam udało się połączyć wymarzony trekking ze sprzątaniem wyznaczonych tras (np. na Giewont weszliśmy przez Czerwone Wierchy, następnie sprzątaliśmy schodząc żółtym szlakiem do Doliny Małej Łąki).
Na 7 dni wolontariatu przypadają 2 dni wolne. Wtedy można iść w góry na prawdziwą wyrypę 🙂 Albo leżeć przy strumieniu i cieszyć się pogodą (deszczem też trzeba się cieszyć!). Wolontariat nie musi polegać na sprzątaniu szlaków — czasami to liczenie kozic lub bieżąca pomoc leśnikom opiekującym się Parkiem.
Przydatne informacje
Należy zabrać ze sobą śpiwór oraz odzież górską. Na miejscu otrzymasz „mundur” wolontariusza — kurtkę, koszulkę oraz czapkę. Jako wolontariusz masz darmowe wejście do TPN do końca roku kalendarzowego. Możesz też za darmo wejść do Centrum Edukacji w Zakopanem i korzystać ze zniżek na wydawnictwa TPN.
Najważniejsze jest jednak to, aby edukować ludzi. Nie trzeba sprzątać, jeśli nie ma śmieci! Pamiętaj: Take only photos, leave only footprints. Nie wolno też absolutnie dokarmiać dzikich zwierząt mieszkających na terenie Parku. Inne zasady poznasz zostając wolontariuszem 🙂
Za nami wspaniała przygoda i chęć powrotu do Storczyka. A przede wszystkim satysfakcja, że zrobiliśmy coś dobrego dla Matki Ziemi! Nie udałoby się to bez dodatkowego urlopu #MarzycielePomagają!