Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym! Bardzo lubimy góry, a skoro możemy przy okazji zrobić coś dobrego, to jeszcze lepiej. Kolejny raz wzięliśmy udział w programie “Wolontariat dla Tatr” i kolejny raz jesteśmy zadowoleni! Skorzystaliśmy z 5 dni w ramach urlopu pracowniczego z 5 dni w ramach urlopu #MarzycielePomagają i spędziliśmy świetny czas w pięknym miejscu.
Jak zostać wolontariuszem i jakie są obowiązki?
Do zostania wolontariuszem nie ma specjalnych wymagań. Wystarczy być pełnoletnim i we własnym zakresie dojechać na miejsce. Program “Wolontariat dla Tatr” funkcjonuje od 2007 roku i dalej może brać w nim czynny udział. Na dedykowanej stronie stronie można przejrzeć listę dostępnych zadań i się na nie zapisać. Potem należy poczekać na akceptację od opiekuna wolontariatu. To wszystko! Obowiązki są różne. To zależy od wybranego zadania, a także aktualnego zapotrzebowania. Naszym głównym zadaniem było sprzątanie szlaków. Niezbędny sprzęt jest zapewniony na miejscu, więc nie ma się o co martwić. Dodatkowo, w tym roku pomagaliśmy również w szkoleniu ewakuacyjnym w “Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia”, w którym odgrywaliśmy rolę turystów, oglądających wystawę. Innego dnia potrzebna była pomoc w “Centrum Edukacji Przyrodniczej”, gdzie zajęliśmy się towarem sklepowym, a także wprowadzaliśmy zorganizowanej grupy do interaktywnej sali zabaw.
Przydatne informacje
Pierwszego dnia odbyliśmy spotkanie organizacyjne z naszą opiekunką Jolą, podczas którego przekazała nam niezbędne informacje oraz cały “mundur” wolontariusza, czyli czapkę, kurtkę oraz koszulkę, a także legitymację uprawniającą do bezpłatnego wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego do końca roku. Jako wolontariusz możesz też za darmo wejść do Centrum Edukacji w Zakopanem i korzystać ze zniżek na wydawnictwa TPN. Należy zabrać ze sobą śpiwór oraz odzież górską. Na 7 dni wolontariatu przypadają 2 dni wolnego, podczas których możesz udać się na górską wycieczkę czy po prostu odpocząć nad strumykiem! Co najważniejsze, Kuba i Tymek nie byli pierwszy raz na wolontariacie i na pewno nie ostatni. A to chyba najlepsza rekomendacja 🙂