18 czerwca, 2024

Przygotowanie wyjazdu w góry dla dzieci z niepełnosprawnością

Wolontariusze, którzy wzięli udział w projekcie:

Przyroda jest jednym z najbardziej niewykorzystanych skarbów w życiu. Ma moc odciążenia serc i ponownego połączenia się z tym wewnętrznym miejscem pokoju

- Janice Anderson.

Uwielbiam wolontariat pracowniczy. Tym razem realizowałam go w najpiękniejszym miejscu na świecie, w swoich ukochanych Bieszczadach. Po co? Bo już 27 września, ramię w ramię z ok. 40 wolontariuszami i najważniejszymi gośćmi tego wydarzenia: DZIECIAKAMI – ruszymy w góry. Nasze dzieci poruszają na wózkach, dlatego konieczne było sprawdzenie każdego fragmentu trasy, sprawdzenie obiektu hotelowego oraz dokładne omówienie przebiegu marszu z przewodnikiem, a także spotkanie z fundacją, która działa z nami dzieląc się wiedzą, doświadczeniem i dofinansowując ten projekt.

 1. Hotel *** Stanica Kresowej Chreptiów
  • Sprawdziliśmy hotel pod kątem wygody dla rodzin
  • Upewniliśmy się, że hotel jest dostępny dla dzieci z niepełnosprawnością
  • Sprawdziliśmy możliwości obiektu w zakresie organizacji dodatkowych atrakcji – koncertu i ogniska

   I tutaj wielkie podziękowania dla hotelu. Wspaniale czuć, że rozmawiasz z ludźmi, którzy chcą dać z siebie wszystko. Tam gdzie wskazywaliśmy przeszkody od razu hotel wskazywał rozwiązania. To są małe rzeczy, ale zwykły podjazd dla wózka zmieni wiele w tym wypadku.
 2. Sprawdzenie Trasy z Przewodnikiem

  Na początek spotkanie z przewodnikiem, omówienie celu, przebiegu, a potem odrobina przyjemności: spacer po trasie, którą we wrześniu przejdziemy wspólnie z dziećmi. Tutaj istotne było przede wszystkim czy wózki dadzą radę i czy trasa jest bezpieczna dla dzieci i wolontariuszy. Dodatkowo uprzedziliśmy schron w Chatce Puchatka, że wpadniemy do nich w gościnę.
 3. Spotkanie z Fundacją Ładne Historie

  To ich wiedza, doświadczenie miały kluczowe znaczenie. Wspólnie z przedstawicielem fundacji dopięliśmy ostatnie szczegóły, oceniliśmy czy w takich warunkach górskich rzeczywiście da się ten program zrealizować w 100%.

Po co?

Dawno temu poczułam, że móc spotkać się z górami to wspaniałe doświadczenie, że to spotkanie może wiele zmienić w nas, coś ukoić, coś obudzić, wyleczyć, nadać nowy kierunek życiu. Mocno wierzę, że każdy powinien MÓC. Tak zaczęła się przygoda z tym projektem, dla którego zrealizowaliśmy festiwal Stacja Bieszczady (aby zebrać kasę na ten wyjazd), próbowałyśmy zmierzyć z Zimową Koroną Gór Polski (aby zebrać kasę na ten wyjazd). I najbardziej nie mogę się doczekać, by spojrzeć w oczy dzieci, dla których to będzie pierwsze spotkania z Bieszczadami, z górami, przyrodą, pięknem natury. I cieszę się, że będę mogła im towarzyszyć w tej wędrówce.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *