Beskid Niski. Granica województwa małopolskiego i podkarpackiego. Prawie 200 km² niesamowitej flory i fauny, unikalnych w skali kraju gatunków. I my, ekipa z Katalogu Marzeń! Jak to?
Jako miłośnicy natury chcieliśmy zrobić coś dobrego dla świata. W poniedziałkowy poranek zapakowaliśmy się do auta (Małgorzata, Aga, Klaudia, Dawid i Arek z zespołu marketingu) i dotarliśmy do Dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Zostaliśmy miło przywitani przez koordynatora projektu, Konrada Krasonia z Zespołu ds. Edukacji. Otrzymaliśmy wszelkie niezbędne dokumenty, instrukcje oraz zakwaterowanie w nieistniejącej wsi. Dziwne? Przeczytaj więcej o nieistniejącej miejscowości Żydowskie. Nie było zasięgu, nie było ogrzewania… czyli było super!!! W innej sytuacji z pewnością nie moglibyśmy spać na terenie parku narodowego.
Jakie zadania czekają na wolontariuszy?
W zależności od aktualnych potrzeb parku, pory roku i pogody zadania dla wolontariuszy się różnią. Byliśmy gotowi na wszystko. 🙂 Przez 5 dni sprzątaliśmy górskie szlaki, pieliliśmy ogród i okolice ścieżki dydaktycznej wokół budynków siedziby parku, zbieraliśmy siatki migracyjne przeznaczone dla płazów z poboczy dróg w otulinie parku (otulina parku-tereny okalające obszar parku narodowego).
Jak przygotować się na wolontariat?
Warto zabrać ze sobą sportowe ubrania na każdą pogodę – szczególnie te chroniące od deszczu. Mieliśmy dobre buty trekkingowe i ciepłe śpiwory. Wyżywienie jest we własnym zakresie. W domu zapewnionym przez MPN znajduje się wyposażona kuchnia, lodówka, kuchenka, garnki i zastawa. Dzięki temu wieczorami siadaliśmy przy wspólnej kolacji i wspominaliśmy miniony dzień. Jeśli masz dodatkowe pytania, wejdź na stronę Magurskiego Parku Narodowego.
Dlaczego warto zostać wolontariuszem w Magurskim Parku Narodowym?
Natura uwrażliwia. Nie uciszaj swojej ciekawości świata, a wręcz przeciwnie – pozwól jej przejąć kontrolę i wyrusz w Polskę, poznaj lepiej nasz piękny kraj. Beskid Niski to tereny o zachwycającej urodzie. Jako wolontariusz wspierasz działania miłośników przyrody pracujących w Magurskim Parku Narodowym i dokładasz swoją cegiełkę do tego, by stałym mieszkańcom parku żyło się lepiej – mamy na myśli głównie zwierzęta. 🙂
Niektóre zadania obejmują przemierzanie górskich szlaków, my na przykład uzupełnialiśmy tusz w pieczątkach, które wędrowcy zbierają, aby uzyskać odznaki. W trakcie wolontariatu masz szansę podejrzeć codzienne życie orlika krzykliwego, myszołowa zwyczajnego, bociana czarnego. W okolicznych stawach zaobserwujesz traszki i ropuchy. Może będziesz mieć szczęście i spotkasz na swojej drodze salamandrę plamistą? Nie wspominając już o jeleniach, sarnach i dzikach. Rozpoznawanie i tropienie ich śladów to niezwykła frajda!
Obserwowanie symbiozy, w jakiej funkcjonują zwierzęta i rośliny na chronionym obszarze, uświadamia, jak mocno musimy walczyć o nienaruszalność tych terenów. Człowiek jest tylko elementem tej przyrody. Wolontariat przypomniał nam o pokorze i potrzebie świadomego życia w zgodzie z naturą. Dodatkowo – dobrze jest uczyć się od specjalistów, a jeszcze lepiej od specjalistów-pasjonatów. Tacy właśnie ludzie tworzą zespół strażników Magurskiego Parku Narodowego. Przy każdej możliwej okazji przekazywali nam wiedzę, jakiej nie znaleźlibyśmy w żadnym podręczniku.
Kilka słów o Magurskim Parku Narodowym
Magurski Park Narodowy to jeden z najmłodszych parków w Polsce. Istnieje od 1995 roku. Obejmuje niemalże 200 km² terenu, razem z otuliną parku to około 230 km². Park jest swoistym pomostem pomiędzy obszarami chronionymi obejmującymi tereny polskich Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Ponad 90% jego powierzchni zajmują przepiękne lasy. Piętro pogórza zajmują głównie sosny, w reglu dolnym spotkasz naturalne lasy bukowe. Do tego zapierające dech w piersiach panoramy z najwyższego szczytu (Wątkowa, 846 m n.p.m.), obejmujące pastwiska, torfowiska i polany. W parku występuje ponad 800 gatunków roślin i ponad 200 gatunków zwierząt. Odwiedź te tereny! Jako wolontariusz lub turysta. Z pewnością zauroczą Cię równie mocno jak nas. 🙂
Magurski Park Narodowy zaprasza do podjęcia się roli wolontariusza wszystkich chętnych. Zwykle „turnusy” trwają dwa tygodnie. Zachęcamy do kontaktu z koordynatorem wolontariatu – Konradem Krasoniem kkrason (at) magurskipn.pl.
—
Szczególne podziękowania od Agi, Gosi, Klaudii, Arka i Dawida płyną do Konrada i Józka! Dziękujemy za pełne pasji wprowadzenie nas do świata Magurskiego Parku Narodowego i ogrom wiedzy, jaki przekazaliście nam przez te kilka dni! 🙂
[…] O czym mowa? Mała podpowiedź – Pożyteczne z przyjemnym, czyli Gosia sprząta las! i Wolontariat w Magurskim Parku NarodowymTym razem część naszego teamu oraz „przyjaciele” projektu Marzyciele Pomagają wybrała […]
Magurski Park Narodowy to mniej oczywisty punkt podróży, który zaskakuje swoją dziewiczą i bezkresną naturą. Jako wolontariusze mieliśmy okazję zobaczyć Beskid Niski oczami ludzi, którzy poświęcają swoje życie na rzecz ochrony przyrody. Dzięki Konradowi i Józkowi dostrzegliśmy piękno, o którym nie przeczytalibyśmy w przewodnikach. A wszystko dzięki akcji Marzyciele Pomagają oraz nieocenionej pomocy pracowników MPN, dziękujemy!
Brawo! Wspaniała akcja.
Wolontariat w Magurskim Parku Narodowym to była czysta przyjemność! 🙂